W dniach 29 - 30 października 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
Podróż do stolicy przebiegła nam sprawnie, choć w atmosferze oczekiwania na spotkanie ze światem, który na co dzień jest nam, mieszkańcom małych miejscowości, dość odległy. Błogie, swojskie krajobrazy naszej okolicy zostały zastąpione przez widok wieżowców, których górne kondygnacje ginęły w chmurach, zawrotny ruch uliczny i przedzierające się odgłosy syren pochodzących z pojazdów różnych służb.
Zwiedzanie pierwszego dnia rozpoczęliśmy od odwiedzenia Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy prawie wszystkie „zakamarki”, począwszy od trybun, płyty głównej, po miejsca dla prasy, szatnię reprezentacji Polski, zaplecze dla zawodników i salę konferencyjną.
Po tych sportowych wrażeniach dotarliśmy autokarem w inne miejsce Warszawy, aby przyjrzeć się miejscu, gdzie pracują ludzie decydujący o najważniejszych sprawach dla naszego kraju i jego mieszkańców, czyli na ul. Wiejską, gdzie mieści się Parlament RP. Pani przewodnik zaznajomiła nas z całym kompleksem budynków, w których obraduje Sejm i Senat oraz Komisje. Szczegółowo, z loży dla publiczności, mogliśmy obejrzeć salę posiedzeń Sejmu oraz kilka innych ciekawych miejsc.
Spod Sejmu udaliśmy się w okolice Starego Miasta, gdzie w dwóch grupach rozpoczęliśmy zwiedzanie Zamku Królewskiego. Historia zamku, wnętrza i ich wyposażenie robią ogromne wrażenie. W szczególności zaś elementy, które przetrwały czasy II wojny światowej i zachowały się w niezmienionym stanie do dziś.
Po opuszczeniu zamku przeszliśmy wraz z panią przewodnik na Rynek Starego Miasta żeby stanąć pod pomnikiem Warszawskiej Syrenki. Choć było już dosyć późno poszliśmy jeszcze poza mury Starego Miasta, gdzie pod Pomnikiem Małego Powstańca wysłuchaliśmy krótkiej historii o tym, jak dzieci 12 – 15 – letnie brały udział w życiu wojennej Warszawy. Na koniec przeszliśmy jeszcze do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty honorowej.
Wieczorem, po zakwaterowaniu i kolacji, w pokojach został rozegrany turniej gier planszowych „Monopoly”, podczas którego młodzież musiała wykazać zmysł inwestycyjny, żeby kupować, sprzedawać lub wymieniać nieruchomości. W każdej drużynie zwycięzca został nagrodzony.
Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam podczas przeprowadzonej lekcji uczniowie zostali zaznajomieni z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemu ubezpieczeń społecznych, tego w jakiej sytuacji korzysta się z tego typu świadczeń i czy są one rzeczywiście potrzebne.
Kolejnym punktem dnia było zwiedzenie pięknych, jesiennych Łazienek. Spacer po tym wspaniałym królewskim parku był źródłem wielu wrażeń. Zalegające dywany żółtych liści, biegające po nich wiewiórki, szukające ziaren gołębie i piękne zabytki zachwyciły wszystkich. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych w Łazienkach Królewskich odwiedziliśmy inne miejsce pełne historii a mianowicie Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Spoczywa tam wielu znanych i cenionych warszawiaków, a nas najbardziej urzekła część cmentarza z rzędami jednakowych nagrobków i krzyży – betonowych lub drewnianych. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy grobach powstańców warszawskich, spoczywających obok siebie ramię w ramię, tak jak wspólnie walczyli z niemieckim okupantem. Pani przewodnik opowiedziała uczniom o Alku, Zośce i Rudym, ich kolegach i dowódcach oraz o tym, jak bronili Ojczyzny i ginęli.
Punktem kończącym naszą wycieczkę była wizyta w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 30. piętra podziwialiśmy rozległą panoramę Warszawy. Potem został nam jeszcze tylko posiłek i podróż powrotna, która poszła bardzo sprawnie i doprowadziła do szczęśliwego zakończenia wyjazdu.
Wyjazd zorganizowany w ramach realizacji rządowego programu "Lekcje o finansach"