- INFORMACJE
- Podróże z klasą
- Lekcje o finansach
- Laboratoria przyszłości
- Poznaj Polskę
- Leader100SPORT
- Umiem pływać
- Z kulturą mi do twarzy
- (Nie)zwykła matematyka
- Mali kucharze
- Kreatywne prace plastyczne
- Kubusiowi przyjaciele natury
- Ugotowani
- Europa i ja
- Pocztówkowa świetlica
- Lepsza szkoła
- Aktywna turystyka łączy pokolenia
- Niebieska Planeta to My
- Kompetentni uczniowie w Gminie Burzenin
- Archiwum projektów
(Nie)zwykła matematyka
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
Innowacja programowo - metodyczna, Koordynator szkolny - Krzysztof BałonCelem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów, rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Realizując zadania projektowe uczniowie będą mogli zobaczyć związek matematyki z życiem codziennym oraz ćwiczyć sprawność rachunkową, kreatywność, współpracę w grupie, wyobraźnię geometryczną, myślenie logiczne.
Zrealizowane zadania projektowe
# Symetria w przyrodzie
Zadanie 2 - Moduł VI
Uczniowie klasy czwartej wykonali zdjęcia roślin, owadów, na których można odszukać symetrię. Przygotowali karty pracy i wspólnie szukali symetrii.
6
# Nielogiczne konstrukcje, czyli...
Zadanie 9 - Moduł I
"Nielogiczne konstrukcje, czyli słów kilka o złudzeniach optycznych" - uczniowie klasy szóstej przygotowali gazetkę ścienną na temat złudzeń optycznych, iluzji. Wydano również mini książeczki "Iluzje".
30
# Dotknąć nieba
Zadanie 9 - Moduł IV
Uczniowie klasy piątej wykonali zadanie "Dotknąć nieba". Zbudowali latawiec. Poznali wielokąt zwany deltoidem. Podczas wykowyania zdania powtórzyli wiadomości o czworokątach.
Latawiec budowano na podstawie instrukcji wydanej przez czasopismo "Młody technik".
13
# Wiem co jem!
Zadanie 5 - Moduł III
Wśród wielu aktywności i działań zaplanowanych na Szkolny Tydzień Zdrowia, uczniowie przygotowali tablicę przedstawiającą zawartość cukru w spożywanych przez uczniów przekąskach i napojach.
Przez kilka tygodni zbierali opakowania po ulubionych przekąskach. Następnie przygotowali informacje o ilości cukru zawartego w 100 gramach produktu i przeliczyli to na ilość łyżeczek w porcji produktu.
Uczniowie przeliczając odpowiednie wartości powtórzyli działania pisemne w zbiorze ułamków dziesiętnych. Zrealizowano Zadanie 5, z Modułu III projektu edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka".
4
# Drzewko Wielkanocne
Zadanie 21 - Moduł X
Uczniowie klasy piątej zaprojektowali wielkanocne pisanki matematyczne. Projekty rysowano bezpośrednio na drewnianych jajkach, wyciętych laserem. Po zatwierdzeniu projektów przez wszystkich uczestników, pisanki wypalano specjalną wypalarką i umieszczono na drzewku wielkanocnym, które zaprezentowano uczniom pozostałych klas.
Użyta wypalarka została zakupiona w ramach rządowego programu #LaboratoriumPrzyszłości.
16
# Dzień Liczby Pi
Zadanie 16 - Moduł X
14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Liczba Pi
π = 3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820…
Uczniowie klasy piatej przygotowali gazetkę ścienną o liczbie Pi, gazetkę papierową z ciekawostkami m.in. o tym skąd wzięła się liczba Pi i co to takiego właściwie jest. Zaprezentowano symbol liczby oraz jej przybliżenie.
Wśród zadań znalazło się: kolorowanie cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, zliczanie wystąpień cyfry do dwusetnego miejsca po przecinku, tworzenie miasta Pi, w tym miasta Pi z klocków lego.
W klasach programowo najwyższych badano stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Prace zaprezentowano na korytarzu szkolnym.
9
# Szkieletowe Konstrukcje
Zadanie 5 - Moduł IV
Uczniowie klasy VI wykonali zadanie 5 z modułu IV - "Szkieletowe konstrukcje".
Młodzi konstruktorzy budowali szkielety graniastosłupów prostych poznanych na lekcji matematyki, w tym prostopadłościanów i sześcianów. Mierzyli długości i obliczali sumę długości krawędzi graniastosłupa. Powtórzyli zamianę jednostek długości oraz wzory na obwód wielokątów.
Bardziej odważni obliczali pole powierzchni bocznej oraz pole powierzchni całkowitej bryły, której szkielet zbudowali. Wykorzystali do tego wzory - licząc w pamięci.
15
# Dzień Fibonacciego
Zadanie 8 - Moduł X
23 listopada obchodzony jest Dzień Fibonacciego, włoskiego matematyka z przełomu XII/XIII wieku.
Matematyk zasłynął z odkrycia ciągu liczb, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 ...Liczby te pojawiają się niemal wszędzie wokół nas, m.in. w przyrodzie, architekturze, sztuce, muzyce, anatomii ludzkiego ciała czy informatyce.
O ciagu liczb Fibonacciego dowiedzieli się na matematyce uczniowie klasy V-VII.
Uczniowie klasy 5 i 6 obejrzeli film i zapoznali się z prezentacją pokazujacą zastosowanie ciagu Fibonacciego a następnie tworzyli geometryczne konstrukcje złotej spirali. Swoje spirale każdy pokolorował według własnego pomysłu. Natomiast uczniowie klasy 7 oprócz rysowania złotej spirali i szukania dat złożonych z cyfr ciągu Fibonacciego postanowili sprawdzić, czy ich twarze wpisują się w złotą proporcję. W tym celu w parach mierzyli elementy swojej twarzy (długość twarzy i szerokość twarzy, rozstaw oczu i rozstaw brwi, długość ust i szerokość nosa) i sprawdzali, czy ich stosunek daje złota liczbę. Wyniki były różne ale wszyscy świetnie się bawili.
15
# Czytamy paragony
Zadanie 9 - Moduł III
Uczniowie klasy VII na lekcji matematyki podsumowywali wiadomości związane z procentami. Przynieśli do szkoły paragony, na których zapisane były ceny towarów i usług. Bardzo dokładnie omówiono takie pojęcia jak: brutto, netto, tara, stawka podatku, PTU, VAT, stawki podatku w Polsce itp. Obliczali kwoty netto usług i towarów, sprawdzali wyliczenia kwoty podatku. Przypomniano również pojęcie tary. Wiadomości i umiejętności wykorzystają na sprawdzianach i egzaminach.
8
# Organizujemy przyjęcie urodzinowe
Zadanie 10 - Moduł III
Uczniowie klasy VI przygotowali kosztorys przyjęcia urodzinowego dla wszystkich uczniów swojej klasy. Wykorzystali do tego gazetki produktów, wiadomości z zakresu działań arytmetycznych w zbiorze ułamków dziesiętnych oraz kalkulatory, w ramach lekcji "Obliczenia na kalkulatorze". Zabawa była przednia. Każdy zaplanował inny zestaw produktów. Powtórzono kolejność wykonywania działań. Poznano ciekawą funkcję kalkulatora - pamięć M+, M-, MRC, MR, MC.
7
# Ile kosztuje kilogram przypraw?
Zadanie 4 - Moduł III
Pieprz, kolendra, majeranek, bazylia, gałka muszkatołowa, chili, przyprawa do bigosu i wiele innych kupowanych wiele razy w torebkach o wadze kilku lub kilkudziesięciu gramów. Kosztują grosze.
A ile kosztuje 1000g takich przypraw, czyli 1kg?
Uczniowie klasy VII obliczali koszt kilograma przypraw. Wykorzystali do tego przyniesione z domu torebki z przyprawami oraz własności proporcji poznanej na lekcjach matematyki.
Okazało się ze najwięcej kosztuje kilogram prawdziwego szafranu. Z informacji uzyskanych w Internecie dowiedzieliśmy się, że naprawdę wysokiej jakości szafran potrafi kosztować 12 000 euro za kilogram.
4
# Logika kartki papieru
Zadanie 8 - Moduł I
Uczniowie lubiący łamigłówki wykonali Zadanie 8 z Modułu I - "Logika kartki papieru".
Korzystając z kolorowych figur tangramu, uczniowie odwzorowywali i układali obrazy wzorując się na wylosowanych kartach. Obrazki nakleili na kartkę papieru i wspólnie omówili właściwości wielokątów.
Uczniowie klasy V obliczali obwody użytych wielokątów, a uczniowie klasy VII liczyli pola figur użytych do stworzenia obrazu.
Wspólnie powtórzono wiadomości o wielokątach.
20
# Dni tabliczki mnożenia
Zadanie 8 - Moduł II
Uczniowie powtarzali znajomość tabliczki mnożenia rozwiązując zadania, grając w przygotowane gry planszowe. Była tabliczka szczęścia, matematyczny wisielec, matematyczna gra w statki, tabliczkowy chińczyk.
Uczniowie klasy IV i V grali w gry online, które wymagały obliczeń iloczynów w zakresie 100. Odkrywano i dobierano karty z zapisanymi iloczynami i wynikami, strzelano do tarcz, balonów.
Uczniowie klas VI - VII odkodowywali zapisane hasła za pomocą iloczynów i ilorazów. Zagrali w dobieranie kart oraz iloczynowe koło fortuny.
Dla uczniów klas III i IV przygotowano zadania konkursowe na tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia".
Zabawa była udana. Powtórzono wielokrotnie tabliczkę mnożenia.
31
# Wstęga Möbiusa
Zadanie 2 - Moduł X
W dniach 22 i 25 wrzesnia uczniowie klasy VII I V zapoznali sie z ciekawą płaszczyzną - wstęgą Möbiusa. Okazuje się, że płaszczyzna ma tylko jedną stronę i bardzo ciekawe własności.
Uczniowie skleili swoje wstęgi i wykonali trzy doświadczenia z obejściem i cięciem tej płaszczyzny. Wszyscy z okrzykiem ździwienia stwierdzili, że wyruszajac z jednego punktu na wstędze można do niego wrócic nie odrywajac ołowka i nie przechodząc na drugą stronę, bo jej nie ma.
Uczniowie przygotowali rownież z okazji Dnia Serca gazetkę pt. "Jak dbać o serce" oraz serca Möbiusa wykonane z prostopadle sklejonych wstęg.
Zabawa była przednia.
31
# Dzień Kropki - Cyrklem malowane
Zadanie 3 - Moduł X
Uczniowie klas IV i VI tworzyli obrazy cyrklem i linijką. Wykonali zadanie 3, z modułu X Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka".
Cyrklem Malowane - tworzenie obrazów z kół oraz projektowanie i wykonanie mandali. Prace zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej.
19
Dzień Kropki - Dodawanie i odejmowanie liczb
Zadanie 3 - Moduł X
Uczniowie klasy III uczestniczyli w realizacji zadania 3. - "Międzynarodowy Dzień Kropki" z modułu X - "Matematyczne święta niematematyczne" w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka.
Otrzymane zadania na kartach pracy pozwoliły powtórzyć pamięciowe dodawanie i odejmowanie liczb. Wyzwaniem było odkrycie kolejności wykonywania działań.
9