@Admin
3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.
Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe.
W 1792 roku rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 maja. Ostatecznie doszło do obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Następnie w wyniku trzeciego rozbioru Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata.
Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. I choć obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, po upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.
Materiały przygotowane przez Zamek Królewski w Warszawie:
Czy jeden z najbardziej popularnych polskich obrazów jest rzeczywiście dobrze znany? Czy potrafimy odpowiednio odczytać intencję jego autora? W jakim stylu został namalowany? Zapraszamy do obejrzenia filmu o ciekawostkach związanych z dziełem Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku” z udziałem dziennikarki Anny Popek i edukatora Zamku Królewskiego w Warszawie Tomasza Drapały.
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z serii filmów edukacyjnych Ożywione obrazy. Przyjrzyjmy się bliżej dramatycznej scenie, jaka rozegrała się na Sejmie Rozbiorowym w kwietniu 1773, uwiecznionej na wielkoformatowym płótnie przez najwybitniejszego z malarskich kronikarzy dziejów Polski. Poznajmy głównych bohaterów tego wydarzenia i kontekst historyczny, który mu towarzyszył
Wielkoformatowe płótno Jana Matejki to "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" to najsłynniejsze przedstawienie tego wyjątkowego momentu w dziejach Rzeczypospolitej, jakim był dzień zaprzysiężenia Ustawy Rządowej. Przyjrzyjmy się bliżej triumfalnemu pochodowi posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana wśród wiwatujących mieszkańców Warszawy i zwróćmy uwagę na szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego, a zarazem jakże trudnego czasu w historii Polski.
Animacja przygotowana na wystawę „Duma Rzeczypospolitej” w Galerii Kordegarda w Warszawie, która została zorganizowana 3 maja 2012 roku