W Zespole Szkół w Burzeninie odbyły się międzyszkolne warsztaty astronomiczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy ósmej ZS w Waszkowskiem wraz z wychowawcą Panią Anna Majda oraz uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych ZS w Burzeninie z opiekunami Urszulą Dzikowicz, Moniką Kaczmarek, Małgorzatą Stefaniak i Adamem Witkowskim.
Zajęcia poszerzały i wzbogacały wiedzę nt. astronomii oraz rozwijały kompetencje językowe.
Warsztaty astronomiczne były realizacją wprowadzonej przez nauczycieli – opiekunów warsztatów innowacji pedagogicznej. Innowacja pt. „Astronomia bez granic” ma zachęcać i motywować uczniów do zainteresowania astronomią oraz wzmacniać pozytywne nastawienie do nauki przedmiotów przyrodniczych, języka ojczystego i języków obcych.
Zajęcia prowadzone były w języku polskim, angielskim i niemieckim. Uczniowie pracowali z wykorzystaniem metod aktywizujących, stosując nowe technologie informacyjne takie jak kody QR, czy okulary ClassVR oraz nowoczesne pomoce technologiczne, np. teleskop.
Uczestnicy zajęć poznali warunki panujące na planetach Układu Słonecznego układając astronomiczne domino, dowiedzieli się jak spożywa posiłki, myje się i pracuje astronauta, poznali elementy skafandra do spacerów kosmicznych. Uczniowie wybrali się w podniebną podróż dzięki projekcji filmu Class VRpt. „Travel info space” oraz poznali budowę i działanie teleskopu. Dopóki warunki pogodowe pozwoliły, uczniowie podziwiali wschodzący Srebrny Glob.
Młodzi badacze wspólnie eksperymentowali wywołując burzę na Jowiszu, stworzyli galaktykę spiralną w filiżance z kawa oraz wybijali lodowe kratery na Księżycu Calisto w mące, kawie i kakao. Podczas zajęć nauczyciele i uczniowie współpracowali ze sobą, byli twórcami, eksperymentatorami oraz edukatorami. Wykorzystanie słownictwa obcojęzycznego i poprawnej polszczyzny w sytuacjach praktycznych podczas warsztatów miało na celu zaowocować dalszym rozwojem pasji i zmotywować do nauki języków obcych i języka polskiego.
Spotkanie było okazją do tego, by przybliżyć, jak wygląda życie w kosmosie, a także rozwijało umiejętność współpracy w grupie oraz wzmacniało integrację między uczniami z różnych szkół. Warsztaty przygotowali i poprowadzili nauczyciele-autorzy innowacji „Astronomia bez granic” oraz uczniowie.