22 stycznia na cmentarzu parafialnym w Burzeninie odbyła się uroczystość upamiętniająca 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski.
W przygotowania do tego wydarzenia zaangażowali się uczniowie klasy VII, którzy uporządkowali groby powstańców, by również tak oddać im hołd. Podczas uroczystości odczytano informacje o Powstaniu Styczniowym, szczególnie te związane z naszym regionem, przypominając, jak istotną rolę odegrały okolice Sieradza i Burzenina w walkach o wolność.
🕯️ Uczniowie pełnili wartę przy grobach powstańców, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na mogiłach bohaterów:
- Władysława Kobierzyckiego (1823–1895), właściciela Majaczewic, który brał czynny udział w powstaniu i utrzymywał w swoich dobrach pocztę powstańczą.
- Jakuba Adamczewskiego (1787–1892), oficera Wojska Polskiego, również czynnego uczestnika walk.
📜 Powstanie Styczniowe, mające charakter wojny partyzanckiej, obejmowało około 1200 bitew i potyczek, a Burzenin i okoliczne wsie były świadkami wielu z nich.
Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.
📜 Z kart historii:
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. ogłoszono manifest oraz dekrety Rządu Narodowego wzywający do walki z Rosją o niepodległą, demokratyczną Polskę w granicach przedrozbiorowych. Powstanie upadło wiosną 1864 roku.
Powstanie objęło głownie Królestwo Polskie, które po wojnach napoleońskich po 1815 roku wcielone zostało do Rosji. W styczniu 1863 powstanie obejmowało Królestwo Polskie, w lutym rozszerzyło się na Litwę, w kwietniu i maju sięgnęło guberni kijowskiej i wołyńskiej. Z zaboru austriackiego i zaboru pruskiego napływali ochotnicy, broń i zaopatrzenie.
Na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego początek powstania to zdobycie Żychlina oraz nieudana próba opanowania przez oddział Józefa Oxińskiego Warty koło Sieradza. Następnie oddział ten toczył walki w okolicach Piotrkowa oraz Radomska.
W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.
Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.