Egzamin ósmoklasisty
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne
tutaj. Poniżej podano informacje najważniejsze.
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I – VIII.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Funkcje i przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty:
- określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia,
- zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
pierwszego dnia, 13 maja 2025 r.
– egzamin z języka polskiego, który trwa do 150 minut
drugiego dnia, 14 maja 2025 r.
– egzamin z matematyki, który trwa do 125 minut
trzeciego dnia, 15 maja 2025 r.
– egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa do 110 minut.Uczeń na egzamin przynosi ze sobą 1 lub 2 długopisy z czarnym wkładem, a na matematykę linijkę.
Na egzamin nie wolno wnosić kalkulatorów, słowników oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego, jakie można wnieść na salę egzaminacyjną jest sprzęt wyposażony w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia. Wniesienie na salę niedozwolonych przedmiotów – skutkuje unieważnieniem egzaminu.
Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych znajduje się na stronie - Centralna Komisja Edukacyjna.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
Komunikat o dostosowaniach do egzaminu ósmoklasisty znajduje się na stronie - Centralna Komisja Edukacyjna.
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów:
pierwszego dnia, 13 maja 2025 r.
– egzamin z języka polskiego, który trwa do 225 minut
drugiego dnia, 14 maja 2025 r.
– egzamin z matematyki, który trwa do 190 minut
trzeciego dnia, 15 maja 2025 r.
– egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa do 165 minut.Do czasu każdego z egzaminów dolicza się 5 minut – przeznaczone na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Od 2025 r. w arkuszach egzaminacyjnych egzaminu ósmoklasisty sprawdzane będą wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej z 2024 r. (Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej z 2024 r.)
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej
Wyniki i zaświadczenia
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca, natomiast 5 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.