Początki ...
- 14.01.1999
1999
W dniu 14 stycznia 1999 roku (rok szk. 1998/1999) odbyło się otwarcie pracowni komputerowej. Uczniowie naszej szkoły otrzymali dostęp do programów multimedialnych, prezentacji, gier edukacyjnych i wielu innych programów dydaktycznych. Lekcje informatyki, zajęcia w pracowni komputerowej cieszyły się wielkim powodzeniem. Uczniowie z zapałem chłonęli wiedzę jaką przekazywali im nauczyciele.
- 01.09.2007
2007
W roku 2007, w lipcu otrzymaliśmy sprzęt komputerowy w ramach "Pracownie komputerowe dla szkół - Edycja 2006". Pracownia została zatem bardzo odświeżona i wyposażona w bardzo nowoczesny sprzęt komputerowy, drukarkę laserową i skaner. Ponadto otrzymaliśmy projektor multimedialny i komputer przenośny. Bardzo wzbogaciło to lekcje w naszej szkole. Oprócz sprzętu w szkole została wykonana instalacja sieci komputerowej, dzięki której z sieci Internet można korzystać poza pracownią komputerową.
- listopad 2017
2017
Zakupiono 18 komputerów typu AIO z systemem operacyjnym Widnows 10 Pro oraz z najnowszym oprogramowaniem m.in. do nauki edycji grafiki, edycji dokumentów tekstowych, programowania.
Uczniowie wszystkich klas będą mogli kontynuować naukę programowania. Logomocja Imagine, Baltie to programy do nauki programowania bardzo lubiane przez uczniów.
Pracownia komputerowa
Programowanie i roboty
W styczniu 2016 roku rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne mające na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z rozwojem współczesnych technologii a przede wszystkim zapoznać się i zaprzyjaźnić ze światem programowania i robotyki. Zakupiono wówczas roboty Ozobot i mBot.
OzoBoty są jednymi z najmniejszych na świecie programowalnych robotów o wymiarach około 2,5 cm wysokości i średnicy. Z pozoru mały rozmiar mieści w sobie potężne możliwości.
OzoBot to wspaniałe narzędzie do nauki podstaw programowania oraz zabawy. Robota można programować na dwa sposoby: za pomocą kodów złożonych z kolorów lub używając wizualnego języka programowania tzw. bloczków. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania - wystarczy przeglądarka internetowa lub kolorowe mazaki. Praca z nimi uczy myślenia analitycznego, formułowania problemów i szukania dróg ich rozwiązania. Programowanie OzoBotów przynosiło uczniom wiele radości.
Jednak największą frajdą były zajęcia z mBotami, robotami które najpierw trzeba było złożyć. mBot to robot, który został przygotowany głównie dla dzieci, jest solidny i łatwy do złożenia. Składa się z 45 elementów, dlatego jego złożenie zajmuje około kwadransa. Uczniowie złożyli 2 roboty: mBota i jego większego brata mBota Ranger’a. Roboty posiadają wiele czujników i są sterowane pilotem lub wykonują polecenia ułożone w specjalnym programie i wgrywane do pamięci robotów.
Od września 2017 roku uczniowie mają możliwość programowania kolejnych 7 robotów, które zostały zakupione wraz dodatkowymi czujnikami i zestawami rozszerzającymi (panele LED, czujniki odległości, czujniki linii, czujniki światła itp.).
W październiku 2017 uczniowie składają robota do rysowania i wypalania wzorów laserem – Ploter XY. Planowane uruchomienie plotera przewidziane było na miesiąc luty 2018.
Zabawy z robotami:
- uczą logicznego myślenia oraz kreatywnego działania;
- inspirują do poszukiwania i tworzenia własnych projektów z użyciem robotów;
- otwierają dzieci na nowe możliwości;
- poszerzają horyzonty i wzbogacają doświadczenia uczniów;
- oswajają dziecko z nowoczesnymi technologiami i wskazują ich zalety;
- rozwijają motorykę oraz zdolności manualne;
- pobudzają naturalną ciekawość świata;
- rozwijają wyobraźnię przestrzenną.
W trakcie zajęć uczniowie mają też okazję do poznawania zwrotów w języku angielskim, ponieważ jest on uniwersalnym językiem programowania.
Ozobot
2mBot
3
LEGO WeDo i WeDo 2.0
Bazę materialną szkoły poszerzono o kolejne zestawy do nauki programowania, a mianowicie o zestawy LEGO WeDo.
W skrócie, zajęcia z programowania z klockami LEGO WeDo mają na celu rozwijanie u najmłodszych uczniów umiejętności i zainteresowań konstrukcyjnych. Podczas dobrej zabawy – składania konstrukcji z klocków LEGO, dzieci poznają symbole i język programowania.Zestaw Lego WeDo został zaprojektowany dla uczniów szkół podstawowych i pomaga w rozwijaniu ich umiejętności w dziedzinach nauk ścisłych, podstaw inżynierii i programowania (kodowania).
Każdy projekt oparty na zestawie został opracowany na podstawie 3 faz:
- Odkrywanie – uczniowie poznają naukowe zagadnienie i pytanie mu towarzyszące, dyskutują nad możliwymi rozwiązaniami.
- Kreowanie – uczniowie budują, programują i modyfikują model złożony z Lego. Projekt może być typu: badawczy, rozwiązujący problem lub tworzący model.
- Dzielenie się wynikami pracy – uczniowie opisują swój projekt i dzielą się zdobytym doświadczeniem.
W trakcie zabawy zestawem uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pomysłów, wykorzystania zdobytej wiedzy oraz poznania otaczającego ich świata. Projekty mają różny stopień trudności i pokrywają wiele zagadnień m.in. związanych z codziennym życiem, zasadami fizycznymi, nauką o Ziemi i kosmosie oraz podstawami inżynierii.
Projekty WeDo skupiają się na rozwijaniu ośmiu nawyków ważnych dla naukowca i inżyniera:
- Zadawanie pytań i rozwiązywanie problemów
- Użycie modeli
- Projektowanie prototypów
- Badanie
- Analiza i interpretacja danych
- Wykorzystanie logicznego rozumowania (szukanie wzorców itp.)
- Zaangażowanie w dyskusję
- Uzyskanie, ocena i przekazywanie informacji
4
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.