Czekolada
to niekwestionowana królowa słodyczy! Uwodzi jej smak i zapach, podobno dostarcza silniejszych wrażeń niż namiętny pocałunek. Ma również wiele właściwości zdrowotnych - wszyscy wiedzą, że poprawia nastrój, koncentrację, dodaje energii. Nie wszystkie korzyści z jedzenia czekolady są tak oczywiste. Te, które przedstawiamy niżej mogą was bardzo zaskoczyć. A jednak to nie żart.
1. Czekolada sprzyja odchudzaniu
A to dzięki epikatechinie - składnikowi, który aktywizuje przemianę materii i ułatwia spalanie kalorii (poprawia też krążenie krwi, likwiduje zmęczenie). Aby czekolada pomogła zrzucić kilogramy, muszą być spełnione dwa warunki: powinna zawierać minimum 70 proc. miazgi kakaowej; możemy zjeść najwyżej dwie kostki dziennie.
2. Zmniejsza ryzyko raka
W tym jednego z najgroźniejszych - nowotworu jelita grubego (przez lata może rozwijać się, nie dając żadnych objawów); chroni także przed rakiem skóry i piersi. Podejrzewa się też, że czekolada ogranicza podział już zmienionych komórek.
Przeciwrakowe działanie czekolada zawdzięcza kakao, które jest najlepszym naturalnym źródłem antyoksydantów - związków, które chronią komórki przed zmianami rakowymi i spowalniają procesy starzenia się organizmu.
3. Chroni przed próchnicą
I znów zawdzięczamy to kakao. Co więcej, wyciąg z jego ziaren uznaje się za bardziej skuteczny w pielęgnacji zębów niż fluor. Aby skorzystać z tej zalety czekolady, trzeba wybierać tę gorzką. Cukru w niej jest niewiele, a to właśnie on jest największym sprzymierzeńcem próchnicy.
4. Zapobiega anemii
A to dlatego, że zawiera duże ilości żelaza (w 100 g gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao jest ponad 17 mg żelaza), a także witaminy B12 (i innych witamin z grupy B oraz witamin A i E).
Jak widać, najzdrowsza jest właśnie czekolada gorzka - wszystkie minerały, składniki, odżywcze i witaminy znajdują się w ziarnach kakaowca. Ekseperci zalecają, by wybierać czekoladę zawierającą więcej niż 70 proc. kakao. (w typowej czekoladzie mlecznej jest go ok. 30 proc.).
Od ziarenka do tabliczki
Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao L.) to gatunek drzewa rodzącego cenne ziarna, z których produkowane jest kakao. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, dokładnie z górnej Amazonii, ale obecnie uprawiana jest w pasie tropikalnym Ameryki, Azji i Afryki. Dosłowne tłumaczenie łacińskiej, nadanej przez Linneusza nazwy oznacza „napój bogów”, co nawiązuje do prekolumbijskich wierzeń indiańskich o boskiej genezie drzewa.
Uprawa kakao jest silnie uzależniona od pracy ludzkich rąk. Kakaowiec owocuje przez cały rok, jednocześnie na jednym drzewie mogą znajdować się kwiaty i dojrzałe owoce wyrastające z pnia, jak i gałęzi drzewa. Owoce zawierają 20-30 ziaren pogrążonych w białym słodkim miąższu. W ciągu roku z jednego drzewa otrzymuje się pół kilograma kakao.
Z dojrzałych, ściętych i lekko sfermentowanych owoców kakaowca wydobywane są ziarna, które następnie poddawane są procesom fermentacji, suszenia, czyszczenia i pakowania. Potem ziarno trafia od rolników na eksport do krajów-producentów czekolady. Kolejne procesy jakie przechodzą ziarna kakaowca to prażenie i mielenie. W ich wyniku powstaje miazga kakaowa, która dalej w procesie tłoczenia zamienia się w masło kakaowe i suchy proszek. Otrzymane produkty używane są nie tylko do produkcji czekolady, ale także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.