Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Kontakt z książką ma duże znaczenie w dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa na rozwój słownika dzieci, znacząco wpływa na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej, wzbogaca wiedzę dzieci o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa postanowiliśmy zaprosić do czytania mamy przedszkolaków, z grupy 5-6L. Celem tych spotkań było kształtowanie nawyków czytelniczych naszych starszaków oraz kształtowanie nawyku szanowania książek.
Od października do końca listopada odbyło się pięć takich spotkań. Odwiedziła nas pani R. Filipczak, pani O. Ojrzanowska, pani K. Krzyżańska, pani P Byczkowska, pani P. Świętczak. Panie zabrały dzieci w świat bajek, baśni i legend sięgając zarówno po literaturę współczesną jak i po klasykę książek dla dzieci. Ponieważ zainteresowanie ze strony mam przedszkolaków jest wciąż duże planujemy kolejne spotkania od stycznia.
Dzieci z wypiekami na buziach słuchały czytanych utworów a potem uczestniczyły w zabawach przygotowanych przez mamy, które zwykle były powiązane z czytanym tekstem. Mamusie zadbały też o małe co nieco. Był nawet tort po wysłuchaniu bajki o Kubusiu Puchatku.
W drugiej części spotkania każda mama zapoznała dzieci z aktualnie wykonywanym bądź wyuczonym zawodem. Dzięki temu dzieci poznały specyfikę pracy nauczyciela przedszkola, operatora wózka widłowego, kontrolera jakości w firmie produkującej komponenty do komputerów, sekretarki, terapeuty zajęciowego oraz rolnika.
Bardzo dziękujemy wszystkim mamusiom za ich obecność i zaangażowanie w akcję rozwoju czytelnictwa w naszej grupie.