@Administrator, Żródło: Internet
PSZCZOŁY POTRAFIĄ LICZYĆ ?
Grupa naukowców na czele z doktor Scarlett Howard przekonuje, że pszczoły miodne potrafią wykonywać proste obliczenia, dopasowywać symbole do ilość czy łączyć pojęcia wielkości i liczby.
Australijska badaczka dokonywała obserwacji dwóch grup pszczół. Pierwsza z nich była uczona kojarzenia liczb parzystych z wodą z cukrem, a liczb nieparzystych z chininą - płynem o gorzkim smaku. Natomiast druga grupa była szkolona w odwrotny sposób - liczby parzyste połączono z chininą, a liczby nieparzyste z wodą z cukrem. Następnie na podstawie kart, na których przedstawiano figury o różnych kształtach w ilości od 1 do 10 pszczoły dokonywały wyborów tych, gdzie spodziewały się słodkiego. Skuteczność sięgała 80%.
Nastepnie sprawdzano reakcję na liczby, których pszczół nie uczono. I tutaj również skuteczność właściwych wskazań była wysoka – około 70 %. Co ciekawe, badania pokazały, że pszczoły lepiej sobie radzą z nauką liczb nieparzystych - odwrotnie niż u ludzi.
Naukowcy za pomocą sieci neuronowej sprawdzali także, jak owady reagują na impulsy klasyfikowane jako nieparzyste i parzyste. Okazało się, że pszczoły doskonale rozpoznawały, o które liczby chodzi.
Co ciekawe w zależności od przebytego treningu, pszczoły były w stanie albo rozumieć połączenia numer – liczba przedmiotów, albo liczbę przedmiotów – numer. Nie łączyły obu sposobów rozumowania matematycznego. To odkrycie wskazuje oczywiście, że pszczoły miodne nie są na takim samym poziomie intelektualnym, jak inne zwierzęta. Ale badania przyczynią się do zrozumienia procesów nauki, odwracania zadań i tego jak mózg tworzy połączenia i skojarzenia.
– Zrozumienie symboliki liczb nie jest dla ludzi nadzwyczajne, znamy ją w końcu od dzieciństwa. Jednak zrozumienie co reprezentuje „czwórka” tak naprawdę wymaga zdolności poznawczych na zaawansowanym poziomie – mówił Adrian Dyer, doktor prowadzący projekt. Naukowiec pracuje w Królewskim Instytucie Technologii w Melbourne. – Odkrycie, jak tak skomplikowane zdolności mogą być zrozumiane przez maleńkie mózgi, pomoże zrozumieć, jak matematyczne i kulturowe myślenie ewoluowało u ludzi i u innych zwierząt.
Źródło: independent.co.uk
Bibliografia: Howard, Scarlett & Avargues-Weber, Aurore & Garcia, Jair & Greentree, Andrew & Dyer, Adrian. (2019). Symbolic representation of numerosity by honeybees ( Apis mellifera): matching characters to small quantities. Proceedings. Biological sciences. 286. 20190238. 10.1098/rspb.2019.0238.
A CZY PSZCZOŁY ZNAJĄ TEŻ GEOMETRIĘ ?
Pszczoły mogą zadziwić ich domami, czyli ulami. Zbudowane z wielu plastrów, które mają regularny kształt, cieszą oko symetrią.
Jak wygląda pszczeli plaster?
Plaster miodu to nic innego jak zestaw małych sześciokątnych komórek, które tworzą coś, co ogólnie znamy jako strukturę plastra miodu. Aby zbudować komórki, pszczoły najpierw produkują wosk. Tworząca go substancja wytwarzana jest przez same pszczoły w gruczołach na ich odwłoku.
W geometrii kształt, który może pomieścić większą objętość, zajmując niewielką przestrzeń, to kula. Pszczoły dobrze o tym wiedzą, dlatego zaczynają budować komórki, które mają bardziej okrągły kształt. Aby uniknąć pozostawiania niepotrzebnej przestrzeni między jednym okręgiem a drugim, pszczoły budują komórki jak najbliżej siebie, tak aby zbliżające się koła deformowały się i tworzyły wspólne boki z innymi komórkami. Ten montaż tworzy sześciokątne kształty, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, nie marnować wosku (ze względu na obecność wspólnych boków) i stworzyć mocną i wytrzymałą strukturę.
Taki kształt komórek jest w stanie lepiej wypełnić określony obszar niż inne rozwiązania, takie jak na przykład trójkąt czy kwadrat. Dzięki temu pszczoły będą w stanie przechowywać największą ilość miodu lub pyłku oraz zapewnić większą przestrzeń życiową rosnącym larwom, zużywając możliwie najmniejszą ilość wosku. Na poziomie mechanicznym konstrukcja tego typu wygląda jak bardzo solidna konstrukcja i jest utrzymywana przez długi czas bez zapadania się lub łamania.