@Administrator, Tekst i zdjecia: Krzysztof Bałon
Uczniowie klasy VII obliczali koszt kilograma przypraw. Wykorzystali do tego przyniesione z domu torebki z przyprawami oraz właśności proporcji poznanej na lekcjach matematyki.
Pieprz, kolendra, majeranek, bazylia, gałka muszkatołowa, chili, przyprawa do bigosu i wiele innych kupowanych wiele razy torebkach o wadze kilku lub kilkudziesięciu gramów. Kosztują grosze.
A ile kosztuje 1000g takich przypraw, czyli 1kg?
To sprawdzali i liczyli uczniowie klasy siódmej. Okazało się ze najwięcej kosztuje kilogram prawdziwego szafranu. Z informacji uzyskanych w Internecie dowiedzieliśmy się, że naprawdę wysokiej jakości szafran potrafi kosztować 12 000 euro za kilogram.
Zadanie 4 z modułu III - Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykłą matematyka"